Bağdat Caddesi Bağdat Palas Apt. No :302 /1. D: 15 Kadıköy

Kök Hücre & Öncü Hücre Tedavisi

öncü hücre tedavisi

Günümüzde her alanda kendinden söz ettiren kök hücre ve öncü hücre tedavisi benimde son iki yıldır keyifle uyguladığım tedavilerim arasında yerini aldı. Şimdi sizlere bu uygulama hakkında bazı bilgiler vermek istiyorum.

Kök hücre nedir ? Öncü hücre tedavisi nedir?

Kök hücreler ,kendini yenileyebilme özelliğine sahip,başka özelleşmiş hücrelere farklılaşabilen hücrelerdir.Bir hasar durumunda yeni bir doku oluşturabilme ve onarımını sağlama yeteneğine sahiptirler.Erişkin kök hücreler ,farklılaşmış bir dokuda ayrışmamış halde bulunan ve kendini yenileyip sadece köken aldığı organın spesifik hücresine dönüşebilen hücrelerdir.Kök hücreler farklılaşma geçirmeden önce ara bir evre geçirirler.Bu evredeki hücrelere ÖNCÜ; ÖNCÜL HÜCRE veya progenitör hücre adı verilir. Fetal ve erişkin dokudaki ÖNCÜ HÜCRELER yarı farklılaşmışlardır ve bölünerek matür hücrelere dönüşebilirler. ÖNCÜ hücreler sadece tek tip hücreye dönüşme potansiyeline (unipotent)sahiptir.

Kök hücre tedavisi yapmak için senelerdir hastalarımızdan doku örnekleri alıp kök hücre üretimi yapan laboratuvarlara göndermekteydik ve hala da göndermekteyiz. Bu labaratuvar şartlarında aldığımız doku ve kan örnekleri haftalar içinde indüklenerek fibroblast üretimi gerçekleşmektedir.

Öncü hücre tedavisi için aldığımız doku örnekleri labaratuvara gitmeden kliniğimizde aynı anda gerçekleşmektedir. Aldığımız doku örnekleri doğal yapısının dışında bir etki veya stres veya kimyasal ile karşılaşmadan beklemeden çoğaltılarak yapılmaktadır.

Saç Dökülmelerinde Öncü Hücre Tedavisi

Sağlıklı çalışan bölgeden doku örnekleri alırız.Örneğin saç tedavileri yapacağımız bir hastamızda saçın arka enseye yakın bölümünden küçük doku örnekleri alırız.Bu bölgede saç follikülleriniz sağlıklı ve iyi çalışmaktadır.Bu doku örnekleri belirli filtrelerden ve santrifüjden geçirilerek çoğaltılmaktadır. Herhangi bir kimyasal ve enzimatik reaksiyon gerekmeden anında beklemeden hazırlanır. Ayrıştırma ve homojenizasyon işlemi beş dakika kadar sürmektedir.Toplam uygulama 30 -45 dakikada bitmektedir.Bu hazırladığım solüsyonun içinde sağlıklı çalışan öncü tüm hücreleriniz bulunmaktadır.Kliniğimde yaptığım tüm öncü hücre tedavilerimi kendi kanınızdan hazırladığım PRP inizle birleştirip öyle yapıyorum.Böylelikle mevcut öncü hücrelerinizi doğru çalış komutuyla bölgeye enjekte etmiş oluyorum ve sonuçlar çok yüz güldürücü oluyor.

Saç dökülmesi kaybı yaşayan insanlar için tek seans da oldukça kolay beklemeyi gerektirmeyen bir tedavi şeklini diğer saç tedavi protokollerimize eklemekten son derece mutluyum.

Öncü hücre tedavisi klinik ortamda kolaylıkla ve hızlı şekilde yapılabilir. Saçlı dokudan 3 mm punch biyopsi kalemi ile alınan doku örnekleri özel filtrelere yerleştirilir. Cihaza yerleştirilen örnekler ayrıştırma ve homojenizasyon adımları içeren bir işlemler zinciri ile uygulamaya hazır doku solüsyonu oluşturulması sağlanır. Kişinin hazırlanan solüsyonu saçın ön bölümüne enjekte edilir. İşlem bittikten sonra kişi normal hayatına devam eder sadece bir ya da iki gün yıkamaması gerekmektedir.

Cilt Gençleştirmede Öncü Hücre Tedavisi

Yaptığımız diğer tedavi yöntemlerinde olduğu gibi kök hücre ve öncü hücrede cilt gençleştirmede oldukça doğal ve sevdiğimiz metodlar arasındadır.Kişinin sağlıkla çalışan hücre ortamını çoğaltarak kullandığımız bir solüsyon olduğu için yabancı madde enjeksiyonuna karşı olanı insanların, kendi dokuları olduğu için tercih nedeni olabilmektedir. Kendi kollajen ve elastin liflerinizi uyararak yeni kollajen sentezlenip yüzünüzün daha sıkı, daha aydınlık ve daha genç görünmesini sağlayabilir.

Yüzde öncü hücre tedavisi yapmak için yine kök hücrede olduğu gibi kulak arkasından 3mm doku biyopsi örnekleri alıp solüsyonunuzun hazırlanmasını takiben hemen beklemeden tüm yüzünüze enjekte ederiz.Bu uygulamada da kanınızı alarak PRP solüsyonunuzu hazırlayıp kök hücre öncüleriniz PRP ile birlikte enjekte etmeyi tercih ediyorum. Böylelikle aldığımız sağlıklı cilt hücreleriniz kanınızdaki ayrışmış growth faktörlerle birlikte güçlü uyarılarla çalışmaya başlar.

Genç kalabilmenin gençleşmenin en doğal formüllerinden olan öncü hücre tedavisi bilim adamlarının kozmetik sektörüne kattıkları en güzel yeniliklerden biridir. Doğru beklentilerle iyi anlayarak seçtiğiniz bu tedavi sizi son derece mutlu edecektir.

Logo
Goethe’nin dediği gibi ‘‘Güzellik, her yerde hoş karşılanan bir misafirdir.’’ Kliniğimiz hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz sizi bir kahvemizi içmeye bekleriz

Bizden Haberdar Olun