Bağdat Caddesi Bağdat Palas Apt. No :302 /1. D: 15 Kadıköy

Cosmelan Leke Tedavisi

section-c1587ec

Cosmelan Leke Tedavisi

Melanogenez güneş ışınlarının etkisine karşı kendini korumak için fiziksel, biyokimyasal ve morfolojik deri faktörlerin kombine işlemidir.

Bir bariyer gibi davranan foto koruma, epidermisin bazal tabakasında bulunan bir hücredir, melanositlerde melanin üretimi oluşur.

Renk pigmenti olan melanin ciltte yerleşen "melanosit" adlı hücreler tarafından üretilmektedir. Bazı durumlarda melanin üretimi normalin üzerine çıkarak ciltte düzensiz ve aşırı renklenmeye (hiperpigmentasyon) neden olur.
Güneşe fazla maruz kalma sebebiyle yaz aylarında artan bir pigmentasyonla bu durum yıllarca sürebilir.
Cosmelan cilt pigmentasyonlarına karşı etkili yöntemdir.
Chloasma ve gebelik maskesi olarak da bilinen melasma yüzde boyunda ve ön kollarda düzensiz lekeler ve benekler olarak yaygın görülen ve sonradan oluşan sınırları belirgin hiperpigmentasyon durumudur.

Cilt pigmentasyonlarının kesin oluşum sebebi bilinmemektedir.

Fakat sebepler arasında çoklu faktörler bulunur:

1 - Genetik eğilim
2 - UV ışınları
3- Doğum kontrol hapı kullanımı,
4- Gebelik
5- Kozmetik ürünler
6- Hormonal dengesizlik cilt pigmentasyonlarına sebep olabilir. Bu faktörlerin en önemlileri genetik eğilim ve UV’ ye maruz kalmaktır.

leke tedavisi fiyatları
section-50a9d83

Güneşten gelen U.V. ışınları ve hatta ampullerden gelen direkt çok güçlü ışıklar da, derideki pigment üreten hücreleri veya melanositleri uyarabilir.

Koyu renk cilde sahip kişiler, açık renk cilde sahip olanlara göre daha aktif melanositlere sahiptir. Normal şartlar altında bu melanositler geniş miktarda pigment üretirler. Fakat bu üretim, üreyen hormon seviyesindeki bir artış ya da ışık etkisiyle tetiklendiğinde artar.

Cosmelan; melasma-chloasma denen gebelik lekeleri, yaşlılık lekeleri, hassas ciltlerde güneşe maruz kalmaktan kaynaklanan lekelerin tedavisi ve lekenin diğer nedenlerinin tedavisinde de en etkili yöntemlerden biridir.

Cosmelan deride bulunan melanin miktarını azaltarak pigmentasyonu baskılayan etkin bir enzimatik peeling yöntemidir ve etkisini ciltte leke oluşumunu tetikleyen mekanizmayı baskılayarak yapar.

Cosmelan’in asıl etkisi deri renginin belli bölgelerde koyu bir renge dönüşmesine sebep olan mekanizmanın içinde aktif rol oynayan tyrosinase adlı bir enzimin baskılanması ile olur.

Bu enzimin baskılanması sonucu derideki melanin oluşumu azalarak cildin koyulaşmış bölümlerinin rengi açılır ve bundan kaynaklanan lekelerin etkin tedavisi sağlanır.

Cosmelan enzim peelingin etken maddesi ise ciltte lekelerin oluşumuna neden olan melanini baskılar ve cildin rengini açar.

Cosmelan tüm cilt tipilerine, her mevsim uygulanabilir. Ciltte yara oluşturmaz, iyileşme süreci yoktur.

Cosmelan Uygulama Alanları

• Yüz
• Boyun ve dekolte
• Karın bölgesi
• Bacaklar ve eller

Cosmelan- Dermamelan ile ne tür cilt rahatsızlıkları tedavi edilebilir?

• Cildin yaşlı görünümü ve yaşlılık lekeleri
• Yüzdeki aşırı pigmentasyondan kaynaklanan lekeler
• Derideki koyu lekeler (spotlar)
• Melasma
• Akne izleri

Cosmelan Avantajları Nelerdir?

• Melasma- Cholasma lekelerinin tedavisinde çok etkilidir
• Uygulama ağrısızdır
• Kısa sürede sonuç alınır
• Hassas ciltlerde dahil olmak üzere her türlü cilt tipine uygulanabilir
• Çok hafif cilt soyucu etken madde içerir dolayısıyla yan etkileri minimal seviyededir
• Yılın her mevsiminde uygulanabilir
• Akne izleri ve ciltteki lekeli görünüm üzerinde etkilidir
• Cilde zarar verecek hiç bir kimyasal içermez
• Leke tedavisinde çok etkili ve güvenlidir
• Doğduktan sonra oluşmuş lekelerin tedavisinde kullanılır
• 14 yaş üstü herkese uygulanır

Tedavinin Önerilmediği Bazı Durumlar (Uygulayıcı Hekim ve Hasta Takdirindedir)

• Cosmelan- Dermamelan'ın içeriğindeki herhangi bir maddeye alerji durumu
• Beraberinde başkaca kronik cilt hastalıkları
• Aktif Herpes simpleks
• Gebelik ve emzirme
• Açık yaralar ve yeni güneş yanıkları
• Akne, Rozasea

Cosmelan Başka Tedavilerle Kombine Edilebilir mi?

Lazer, mezoterapi ve kimyasal peeling uygulamalarıyla birlikte kombinasyonu mümkündür. Kombinasyon protokolü uzman doktor tarafından yapılır.

Cosmelan leke tedavilerinde tamamlayıcı ev devam ürünleri olarak başka marka leke tedavisi ürünleri kullanmak olası çapraz reaksiyonlar yan etkiler vs. oluşturabileceği için önerilmez.

Cosmelan Tedavi Öncesi Dikkat Edilecekler

Leke tedavisine başlamadan önce benzer bir tedavi, kimyasal peeling, dermabrazyon, lazer gibi uygulamalar yapılıp yapılmadığı cilt konsültasyonu ile tespit edilir.
Eğer leke tedavisi amaçlı bir uygulama yapıldıysa Cosmelan leke tedavisine başlanmadan en az iki hafta beklenmelidir.
Erkekler en az iki gün önceden traş bıçağı gibi tahriş edici yöntemlerle traşı bırakmalıdır, zorunlu hallerde elektrikli traş makinesi tercih edilmelidir.

Cosmelan Ne Şekilde Uygulanır?

Cosmelan 2 farklı aşamadan oluşan tek bir pakettir. 6 aylık tedavinin ilk 3 ayı tedavi bölümünü, İkinci 3 aylık bölümü ise baskılama dönemidir.

1-Degreasing Solution: Tedavinin ilk adımıdır. Cilt yüzeyini derinlemesine arındırır, maskenin emilimini sağlar.

Etken Maddeleri:

Peg-40: Yağ çözücü
Glycolic Acid: Arındırma etkisi
Aseton: Arındırma etkisi
Alkol: Arındırma etkisi
Üre: Nemlendirici, cilt yenileyici
Allantoin: Hücre yenileme özelliğine sahip, cilt koruma mekanizmasını çalıştırır.

2- Cosmelan Mask: Cilde uygulanan krem yapılı maske.

Etken maddeleri:

Azelaic Asit
Kojic Asit
Phytic Asit
Ascorbic Asit
Salisilik asit
Glikolik asit
Arbutin

Cosmelan tedavisinin her zaman klinik koşullarında ve uzman doktor tarafından yapılması önerilir. Uygulama yapılacak kişiye, bakım hakkında detaylı bilgi verilir, onam formu imzalatılır. Öncelikle leke probleminin değerlendirilmesi, cilt tipi ve tedavinin ne şekilde uygulanması gerektiği, Observ 520 cilt analiz cihazı veya wood lambası ile değerlendirilir.

Mesoestetic Hydra Milk Cleanser (Temizleyici Süt) ile ciltteki makyaj kalıntıları, yağ, toz, kir ve ölü hücreler temizlenir.
Paket içindeki Mesoestetic oil removing solution (kirli-ölü tabakayı arındıran solüsyon) Hassas bölgeleri, dudak ve burun bölgesini korumak için tedaviye başlamadan koruyucu krem uygulanır.

Cosmelan Mask: Spatula yardımıyla maske homojen hale gelmesi için karıştırılır.

Göz çevresine dikkat edilerek maske önce pigmentasyon yaşanan bölgelerin üzerine sonra tüm yüze uygulanır. Maske bitim noktası boynun 2 parmak altındadır.

Uygulanan maske tek seferde tüm cilde sürülebileceği gibi istenirse ikinci bir uygulama için maskenin 1/4'ü daha sonra uygulanması için ayrılabilir.

Uygulama sonrası hasta yarım saat yaşanabilecek bir reaksiyona karşı gözetim altında tutulur. Daha sonra kişi maskeli haliyle evine gönderilir.

Maskenin ciltte bekleme süresi genelde cilt tipine bağlı olarak 8-12 saat arasıdır. Doktor tarafından belirlenen süre sonunda maske suyla yıkanarak çıkarılır. Maske sonrası cilt 24-48 saat dinlendirme süresini yüzün temizlenmesinin hemen ardından Melan recovery ve Melan 130+ pigment control güneş koruyucusu uygulanır.

İlk Uygulamadan Sonra Neler Beklenebilir?

Cosmelan uygulaması sonrası 24 - 48 saat şişlik- kızarıklık, yanma gibi hassasiyetler olabileceği bunun normal olduğu konusunda kişi bilinçlendirilir.

Cilt bir miktar kızarır ve güneş yanığına benzer bir görünüm alır. Çok hassas cilt yapısına sahip olanlarda uygulamadan sonra 48 saat içinde bir miktar kaşınma hissedilebilir. Ciltte kızarıklık, kuruluk, soyulma, yanma, gerginlik hissi oluşması normaldir ve sürecin bir parçasıdır. (cilt hassasiyetine göre yaşanabilir)
Maske uygulama sonrası yaşanan cilt reaksiyonlarına karşı 24-48 saat veya uzman doktorun uygun gördüğü süre boyunca cilt dinlendirilir.

Cilt dinlendirme süresinde Melan recovery ve Melan 130+ pigment control güneş koruyucu uygulanır. Cosmelan2 devam kremi kullanılmaz, uzman doktor gözetiminde devam kremlerine başlanır.

Maskenin kimyasal asit etken maddelerinden kaynaklanan reaksiyonlar maksimum 1 hafta içinde kaybolur ve cilt normal sağlıklı bir görünüşe sahip olur.

Uygulama iki seans şeklinde yapılıyorsa, tedaviden 15 gün sonra ikinci seans uygulaması için hasta çağrılır.

Cosmelan uyguladığımız hastalarla bir hafta sonra tekrar bir muayene randevusu ayarlanır.

Cilt değerlendirilip devam kremine başlanır. Hastalarımızla irtibat halinde kalıp bir ay sonra mümkünse tekrar görüşürüz.

Leke ile senelerdir mesai harcayan bir hekim olarak sonuçlarından son derece memnunum.

Ayrıca Cosmelan uyguladığım hastalarımın cildindeki lekelerin kaybolması yanında cildin yapısının gençleştiği gözlemlemekteyiz. Bu etki cildin alt katmanlarına kadar inmekte aynı zamanda kollajen aktive ettiğini gözlemlemekteyim.

Tedavi sonrası OBSERV cihazı ile yaptığımız cilt analizinde cildin alt katmanlarında da lekenin kaybolduğu ve melanosit aktivitesinin baskılandığını gördük.

Lekeye neden olan hücrelerimizin çalışmasını tamamen durduracak bir yöntem daha bulunamamıştır. Biz leke görüntünüzü yokedip azaltabiliriz ama bilin ki hücreleriniz tekrar aktive olmasın diye sizlerinde gayreti önemlidir.

Fiyat bilgisi almak için bize bir mesaj gönderin!
FİYAT AL
section-9c6c110
Logo
Goethe’nin dediği gibi ‘‘Güzellik, her yerde hoş karşılanan bir misafirdir.’’ Kliniğimiz hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz sizi bir kahvemizi içmeye bekleriz

Bizden Haberdar Olun