Bağdat Caddesi Bağdat Palas Apt. No :302 /1. D: 15 Kadıköy

Kolajen Cilt Bakımı

kolajen cilt bakımı

Bugün sizlere “Kolajen nedir?” ve “Cilt bakımında kolajenin faydaları nelerdir?” bunlardan bahsetmek istiyorum.

Kolajen Nedir?

Son zamanlarda cilt bakım ürünlerinde adını sıkça duyduğumuz kolajenin ne işe yaradığını biliyor musunuz? Kolajen, aslında vücutta en bol bulunan proteinlerden biri. Cildin daha parlak ve daha sağlıklı görünmesini sağladığı gibi kaslarda, kanda ve kemikte de daha esneklik sağlıyor. Cildin elastikiyetini artırıyor, organları koruyor ve kasları bir arada tutuyor. Vücut kolajeni genç yaşlarda sık üretirken, yaşın ilerlemesi, sağlıksız beslenme, sigara ve stres gibi negatif durumlar yüzünden üretimi azalıyor. Bu noktada, özellikle yaşlanma belirtilerini azaltmak için vücudun kolajen üretimini tetikleyecek takviyeler almak gerekiyor.

Cilt Bakımında Kolajenin Faydaları Nelerdir?

Kolajenin tüm vücuttaki bağlayıcı etkisi, tabii ki ciltte de en büyük yansımasını gösteriyor. Vucüdun kolajen üretimini azaltmasını ilk olarak cildin sıkılığını kaybetmesi, kırışıklıkların ortaya çıkması ve cilt tonunun solgun görünmesi olarak fark ediyoruz. Peki bu etkilerin önüne nasıl geçebiliriz? Dışarıdan kolajen desteği almak ve vücudun kolajen üretimini tetiklemek için C vitamini içeren portakal, mandalina, çilek, yeşillikler, ceviz, avokado ve sarımsak gibi besinleri daha sık tüketebilirsin.

Cilt bakımında, yaşlanma belirtileriyle savaşmak için de C vitamini içeren kremler kullanmaya başlayabilirsin. C vitaminin kolajen üretimini en çok tetikleyen içerik olduğunu düşünürsek, düzenli kullanımda etkisini çok kısa bir süre içinde görebilirsin.

Kolajen Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Kolajen, esnek, canlı ve genç bir cilt görünümü için çok önemli bir proteindir. Kolajen, cildin esnekliğini artırır ve kendi kendini onarmasını destekler. Cilt için tartışılmaz önemi olan kolajen (collagen) 30’lu yaşlarla beraber esnekliğini kaybeder. Bu yaşlardan itibaren kolajen üretimi yavaşlamaya başlar. Bu nedenle, kolajen özellikle 30 yaş üstü anti aging – anti wrinkle kremlerinin vazgeçilmez etken maddelerinden olmalıdır. Kozmetik ürünlerde kullanılan kolajenin çok farklı türleri vardır. Kozmetik üründe, kullanılan kolajen türünün ciltle uyumlu bir tür olması daha etkin sonuçlar elde edilmesine yardımcı olur. Ürünün içerdiği kolajenin özellikle ciltte kolajen üretimini destekliyor olması kullanılan cilt bakım kreminden daha etkili sonuçlar almanızı sağlayabilir. Cildin ihtiyacı ilerleyen yaşlarla birlikte hızla artar. Bu sebeple, kullanılan ürünlerin zengin içerikli olması kullanılan üründen en verimli sonuçları almanızı sağlar. Özellikle 30 – 40 yaş arası cildin hızla yaşlanma eğilimi göstermeye başladığı yaşlardır. Bu yaşlarda doğru ve zengin içerikli ürünlerle düzenli bir cilt bakımı uygulamak yaşlılık belirtilerinin daha geç kendisini göstermesine destek olur.

Kolajen Cilt Bakımı Neden Önemli?

Tüm vücutta en çok bulunan proteindir .Tendon , ligaman ,CİLT ,kıkırdak ,kemik ,damar ,gibi birçok yapıda bulunur.Cildin iskeletini oluşturan lifler kollajen ve elastin isimli moleküllerdir. Bunlar cildinizi bir ağ gibi sarıp sarmalayan ona sıkılık , esneklik ,sağlamlık sağlayan başlıca desteklerdir.

Siz yaşlandıkça kollajeni ve elastini üreten hücreler de yaşlanır. Özellikle elastin lifleri orta yaşlara doğru hızla bozulmakta , kalınlaşıp kıvrılmakta, sertleşip dağınık ve parçalı bir yapıya dönüşmektedir.

Aynı değişimler kollajen liflerinde de görülür . Tam da bu nedenle yaşlanmanın etkilerini yavaşlatabilmek için kollajeni destekleyecek hertürlü bakım önerilerimi bu yaşlarda ön plana çıkarırım.Bunların en başında benim en sevdiğim cildin içine kollajen ,hyaluronik asit ,peptid ,antioksidanlar,vitaminler içeren kokteylleri direkt enjeksiyonla vermek.

Kollajen peptidlerin bir haberci işlevi görebildiği ve kök hücreleri (fibroblastları) uyararak yeni kollajen liflerin sentezlenmesini ve yeniden düzenlenmesini tetikleyebildiği gösterilmiştir. Ek çalışmalar kollajen peptidlerin fibroblast yoğunluğunu ve dermişteki kollajen lifçiklerinin kalınlığını artırabildiğini ve cildin mekanik gücünü artırabildiğini göstermiştir.

Kollajen cilde sıkı, genç ve canlı görünümü veren esas maddedir. O zaman kollajeni sıkı tutmak için her hastamda ayrıı planlar ayrı protokoller hazırlarım. Gerek kollajen ve peptidleri cilde enjekte ederek gerek iğneli uyarılar yaparak (dermapen ,scarlet,) gerekse cildin kollajen vitamin bakımlarla sıkılaşması ve daha bir çok alternatif bakımlarla destekleriz.

Sizde doğru ürünlerle kolajen destekli cilt bakımı planlıyorsanız ön muayene için ücretsiz randevu oluşturabilirsiniz.

Güzellikle kalın…

Logo
Goethe’nin dediği gibi ‘‘Güzellik, her yerde hoş karşılanan bir misafirdir.’’ Kliniğimiz hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz sizi bir kahvemizi içmeye bekleriz

Bizden Haberdar Olun